Plánované akce
Dobrotê od tetê
Fórum
Soubory
Tématická pásma
Výstavy
Fotogalerie
Kontakty
Odkazy
Historie webu

Počet návštěv od 6.2.2007

Pomněnkê Věneček Cimbálovka Hagnózek

Soubory


Občanské sdružení Hagnózek (hagnózek se na Hané říkalo penízku s obrázkem svatých na zavěšení kolem krku) vzniklo v roce 2004 (registrace 1. 3. 2004) v Hnojicích jako záštita tanečních souborů Pomněnkê a Věneček. Oba tyto soubory vznikly v polovině roku 2003.

Zakládajícími členy jsou manželé Miroslav a Lenka Kořenkovi a Jana Weinlichová.


Soubor Pomněnkê je dětský taneční soubor, který se věnuje hanáckému folkloru. Při pravidelných zkouškách se věnujeme nejen nácviku tanců, ale snažíme se děti seznámit s hanáckým nářečím, zvyky a s hanáckým krojem, ve kterém tančíme při vystoupeních. Většinu těchto krojů šijí a vyšívají maminky a babičky dětí, některé kroje jsou zakoupeny již hotové. Počet dětí v souboru se průběžně mění, nejvíce nás bylo 30. Snažíme se připravit na každý rok nové pásmo tanců, náměty čerpáme ze starých hanáckých knih a zpěvníků. Tančí u nás nejen děti z Hnojic, ale i z okolních vesnic a ze Šternberka, ale těch je mnohem méně.

Náš soubor rozhodně není profesionální a dá se říci, že je v začátcích, ale snažíme se, aby vynikla spíše přirozenost dětí z vesnice.


Soubor Věneček je hanácký folklórní soubor, ve kterém tančí dospělí a mládež z Hnojic, okolních vesnic a Šternberka. Scházíme se nepravidelně podle domluvy. V tomto souboru tančí často rodiče dětí z Pomněnek, ale stále nám chybí chlapci a muži, aby nás bylo více párů. V současné době tančí 6 stálých párů.


K oběma našim souborům patří i cimbálovka  Hagnózek složená z houslí, klarinetů, basy a cimbálu. Kapela je složená z dobrovolníků a zkouší jen před vystoupeními.

V roce 2006 naše cimbálovka natočila CD, které lze zakoupit na námi pořádaných výstavách, nebo poštou na dobírku.

Soubory Pomněnkê a Věneček a cimbálovka Hagnózek vystupují při různých kulturních příležitostech a akcích, nejčastěji to jsou vesnické hody, poutě či oslavy. Zájemci o vystoupení nás mohou kontaktovat na uvedených telefonních číslech.

Občanské sdružení Hagnózek  také uspořádalo několik tématických výstav - Vánoce, Velikonoce, Hody - v naší obci Hnojice a přispělo na výstavy v okolí.


 
Pomněnkê modry
do věnečkô spletô,
abê se hanačkê
lébilê světô.

 Na hlavô ôvážô
červené šátek,
abêste vědělê,
že je dnes svátek.

Miniaplikace

 

Poslední aktualizace stránek: 24.08.2017 11:37. Stránky vytvořil Pavel Rotter www.volny.cz/rotterp
V případě, že narazíte na chybu, tak mě prosím informujte na pavlas@machr.cz